CZYTELNICTWO GMINNE
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie z filiami
939
Liczba zakupionych książek w 2022 r.
68 232
Liczba książek w 2022 r.
1 085
Liczba zbiorów specjalnych i gier planszowych w 2022 r.
83
Liczba wypożyczeń gier planszowych w 2022 r.
2 094
Liczba czytelników w 2022 r.
36 608
Liczba wypożyczeń ogółem w 2022 r.
2 046
Liczba wypożyczonych czytelnikom na zewnątrz gazet i czasopism w 2022 r.
1 894
Liczba udostępnień książek i gazet na miejscu w 2022 r.
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2022 r.:
881 700 zł
+5,86%
do roku 2021
LOGA BIBLIOTEKI na 75-lecie
W 2022 roku Biblioteka Publicznej Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie obchodziła jubileusz 75-lecia. Z tej okazji zostały opracowane przez mieszkańca miasta Łukasza Rzepkę dwa loga: jedno oficjalne a drugie na materiały promocyjne.
wrzutnia na książki
Biblioteka w 2021 roku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników uruchomiła wrzutnię biblioteczną, usytuowaną przy wejściu do biblioteki głównej. Urządzenie dające możliwość samodzielnego, bezkontaktowego i prostego zwrotu wypożyczonych w bibliotece materiałów przez całą dobę i 7 dni w tygodniu.
W roku 2022 przy pomocy trezora oddano ok. 900 jednostek inwentarzowych.
projekty
Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Czytak dla osób niewidomych i niedowidzących - projekt Stowarzyszenia Larix. Osobom niedowidzącym wypożyczany jest nieodpłatnie sprzęt oraz nagrywane książki do słuchania.
IBUK LIBRA - biblioteka wykupiła dostęp do elektronicznych zbiorów, do ponad 2.000 tytułów książek głównie naukowych i popularno-naukowych. Czytelnicy korzystają z usługi bezpłatnie, po wcześniejszym pobraniu z placówki kodu dostępu.
LEGIMI - biblioteka cyfrowa z dostępem do ebooków i audiobooków. W 2022 roku udostępniono 414 tytułów i wydano 69 kodów dostępu.
ACADEMICA - Centralna Wypożyczalnia Międzybiblioteczna Publikacji Naukowych. Program jest pilotowany przez Bibliotekę Narodową. W bibliotece uruchomiono terminal systemu CWPN, na którym czytelnicy mogą na miejscu korzystać z publikacji cyfrowych. System ACADEMICA oferuje: pełnotekstowe przeszukiwanie setki tysięcy współczesnych publikacji naukowych, artykułów, monografii podręczników i skryptów - szczególnie przydatny osobom uczącym się i studiującym.
Mała książka wielki człowiek - kolejna już edycja projektu dla trzylatków realizowana przez Instytut Książki, mająca na celu zachęcenie rodziców do jak najwcześniejszego czytania dzieciom. W ramach projektu biblioteka otrzymała 80 pakietów nowych wyprawek wydanych po polsku i 26 po ukraińsku zawierających książki dla maluchów oraz ich opiekunów.
działalność kulturalno-edukacyjna
Akcja w ramach Tygodnia Zakazanych Książek - coroczna akcja mająca na celu uświadomić, iż problem cenzury dalej istnieje. Wystawa zachęcała do sięgnięcia po lektury, które z różnych powodów w wielu krajach zakazano. Wśród nich można było znaleźć znane na całym świecie pozycje uważane obecnie za wybitne, jak i przykłady literatury współczesnej.
Akcja Bibliolato i Ferie z biblioteką - letnie i zimowe zajęcia skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat organizowane we wszystkich placówkach, w okresie wolnym od nauki. Wzięło w nich udział 526 dzieci .
XI edycja Narodowego Czytania - w tym roku ogólnopolska akcja związana zbyła z "Balladami i romanami" Adama Mickiewicza - przy współudziale MGOK zorganizowana w tradycyjnej, stacjonarnej formule, a nagranie wydarzenia zamieszczono na stronie Urzędu, Biblioteki oraz w social mediach.
Narodowe Czytanie w tradycyjnej formie odbyło się też w Jakubowicach zorganizowane przez tamtejszą Filie biblioteczną we współpracy z Klubem Seniora.
Spotkania autorskie:
dla dorosłych: z regionalistą, dziennikarzem, pisarzem Andrzejem Nowakiem Arczewskim, podróżnikami Joanną i Jarkiem Podolak oraz autorem komedii kryminalnych Alkiem Rogozińskim,
dla dzieci: z Przemysławem Wechterowiczem autorem wielu książek dla dzieci, m.in. „Proszę mnie przytulić”, „Być jak tygrys”, „Uśmiech dla żabki”. Jego książki tłumaczone są na wiele języków obcych. Autor był dwukrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, a także dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY.
Dyskusyjny Klub Książki działający we wszystkich placówkach: w Ożarowie, Jakubowicach i Lasocinie gromadzący czytelników, którzy chcą i lubią w miłej atmosferze podyskutować o przeczytanej książce. W 2022 roku zorganizowano 26 spotkań, w których uczestniczyło 226 klubowiczów. Ożarowski DKK obchodził swój mały jubileusz - 5-lecie istnienia i działalności.
Konkursy plastyczne i literackie - prowadzone tradycyjnie i online np. Moja Książeczka.
Pasowanie na czytelnika.
Zajęcia literacko-plastyczne.
Akcja Żonkile - z tej okazji zaproszono dzieci ze szkoły podstawowej na wspólne obchody 79 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Imprezy biblioteczne: Tydzień Bibliotek, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Noc Bibliotek, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Piknik integracyjny "Razem" 2022.
Akcja Uwolnij książkę - polegająca na nieodpłatnej wymianie książek między czytelnikami i biblioteką (książki ubytkowane oraz nieewidencjonowane, przekazane przez czytelników).
Dzień postaci z bajek - radosny dzień w którym dzieci mogą wcielić się w swoich ulubionych bajkowych bohaterów.
Szkoła Pamięta - Filia Biblioteczna w Jakubowicach wspólnie ze Szkołą Podstawową w Pisarach oraz Klubem Seniora w Jakubowicach wzięła udział w akcji "Szkoła pamięta". Akcja ma na celu upamiętnienie bohaterskich czynów, osób i historycznych miejsc w okolicy. Dzieci odwiedzają miejsca pamięci ucząc się historii i patriotyzmu. Wszyscy zwiedzili wystawkę książek poświęconych legionom i Józefowi Piłsudskiemu, a następnie seniorzy i młodzież szkolna zapalili symboliczne znicze przed pomnikiem Marszałka.
Dzień Pluszowego Misia, Dzień Jeża - akcje czytelnicze i zabawowe realizowane z różnymi przedszkolnymi grupami. Relacja jednej z nich na FB Biblioteki.
Książka na telefon - nieodpłatne dostarczanie do domu książek czytelnikom z problemami ruchowymi. W ramach usługi skierowanej do osób starszych, z problemami zdrowotnymi, ruchowymi udostępniono w 2022 roku 149 książek 24 czytelnikom.
Akcja Cała Polska czyta dzieciom. Podczas spotkań z dziećmi bibliotekarze i zaproszeni goście czytali rozmaite bajki, opowiadania i legendy, a przedszkolaki wykonywały prace plastyczne. Zorganizowano 38 spotkań, w których wzięło udział 445 dzieci.
52 książki w 52 tygodnie - konkurs dla czytelników. W 2022 roku nagrodzono 12 czytelników.